"My, piraci" zabawa tematyczna

Zabawa zajmuje centralne miejsce w wychowaniu przedszkolnym. Jest ona tak silną i trwałą potrzebą dziecka jak potrzeba pokarmu, ruchu, towarzystwa innych dzieci. Bez zabawy, oraz swobody ekspresji i spontanicznego działania nie da się wychowywać człowieka aktywnego, samodzielnego, zdolnego do inicjatywy. Prawidłowo zaspokajając potrzeby dziecka kształtuje się względnie zgodna i trwała organizacja wiedzy, uczuć, motywów działania i reakcji. Proces ten ma miejsce od najwcześniejszych lat życia i ma wpływ na życie psychiczne i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. W naszej grupie codziennie stwarzane są warunki do podejmowania przez dzieci tego typu zabaw. Tym razem podsumowaniem całotygodniowych zajęć pod hasłem „Bez wody nie ma życia" była zabawa „My piraci” mająca na celu min. utrwalenie zdobytych na zajęciach wiadomości dotyczących ekosystemów wodnych. Odczytanie listu od piratów rozpoczęło zabawę w formie konkursów. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z wyjaśnieniem terminu „pirat”, nazwaniem elementów stroju morskiego rozbójnika, bezbłędnie określając skojarzenia z nim związane. Wśród propozycji dzieci znalazły się m.in. bezludna wyspa, statek, rekiny, a także skrzynia pełna skarbów. Przedszkolaki ponadto określały cechy charakteryzujące odważnego i groźnego kapitana statku pirackiego. Następnie dzieci podzielone na dwie grupy (chłopcy, dziewczynki) miały za zadanie zaprojektowanie i wykonanie statku pirackiego wykorzystując zgromadzone materiały: szarfy, obręcze, materace, koce itp. Każda grupa wybrała sobie kapitana i zaprojektowała flagę, którą oznaczyła statek, dodatkowo dziewczynki wykonały papugę z szarf, umieszczając ją na ramieniu kapitana swojego statku. Kolejnym zadaniem była bitwa na okrzyki pirackie – wygrały dziewczynki!! Największą przyjemność sprawiła dzieciom zabawa „Wyprawa po skarb” -  uważne tropienie śladów, wskazujących miejsce ukrytego skarbu wymagało spostrzegawczości i bystrości umysłu ze strony uczestników zabawy. Dzieci wzięły także udział w zajęciach plastycznych, które wymagały od nich niezwykłej dokładności – wyklejały chmury i krople deszczu plasteliną. Zabawa „w piratów” dostarczyła dzieciom wiele radości. Podczas tego rodzaju zabaw dziecko uczy się dostosowywać się do określonych norm i reguł postępowania związanych z podjętą rolą, do czego przyczynia się grupa dziecięca. Zespołowe zabawy tematyczne wpływają też pozytywnie na kształtowanie się rozmaitych cech osobowości: nowych motywów działania, uspołecznienia, zdyscyplinowania (E. Elkonin). Dziecko, aby się rozwijać musi się bawić, dlatego też należy stwarzać mu warunki do aktywnej i twórczej zabawy.

(L.W)
Dodano: 02.03.2013, oddzial: Słoneczka

obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr