Bezpieczny przedszkolak

O tym jak ważne  jest bezpieczeństwo przekonujemy się niejednokrotnie, gdy dochodzi do bezpośrednich sytuacji, w których narażone jest zdrowie i  życie nasze lub osób nam najbliższych. Wtedy też okazuje się, że bardzo wielu sytuacji można było uniknąć, gdybyśmy przestrzegali zasad  bezpieczeństwa, byli sprawniejsi w rozpoznawaniu zagrożeń i potrafili odpowiednio się zachować. Niestety wypadkom ulegają nasze dzieci. Toteż zapewnienie im bezpieczeństwa  i zdrowia jest jednym z podstawowych zadań, przed którymi stają rodzice ale również i nauczyciele. Dlatego ważne jest już od najwcześniejszych lat wyposażanie dziecka w nawyki unikania zagrożeń, uczenie dzieci jak unikać niebezpiecznych sytuacji lub jak z nich wybrnąć, kiedy już zaistnieją oraz kształtowania umiejętności mówienia,"nie ‘’ i postawy ograniczonego zaufania do osób nieznajomych. Mówmy do dzieci prostymi słowami, rozmawiajmy z nimi o ważnych rzeczach, sytuacjach w jakich dziecko może się znaleźć, kiedy będzie samo w domu, na ulicy, w parku. Uczmy dziecko co ma zrobić, gdy ktoś zapuka do drzwi, co ma odpowiedzieć gdy zadzwoni telefon, jak ma się zachować gdy nieznajomy zaprasza je do samochodu, częstuje cukierkiem. Przestrzegajmy dzieci przed kłopotami, przyzwyczajajmy do trudnych sytuacji aby gdy zaistnieją, umiały sobie z nimi poradzić. Małe dzieci są także zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią prawidłowo oceniać skutków działań własnych i innych w ruchu drogowym. Osiągnięcie znaczących efektów, wyrobienie nawyków, wymaga działań systematycznych i długofalowych. Codzienne życie przedszkola stwarza wiele okazji do uczenia się bezpiecznych zachowań w przedszkolu jak i na ulicy. Obok zajęć celowo organizowanych służących poznaniu ruchu drogowego np. zajęć dydaktycznych,odbywają się spotkania z pracownikami policji. W tym roku takie spotkanie odbyło się w naszym przedszkolu 1 października. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego,co mówi. Pan Policjant przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych, zasady zachowania się podczas ataku niebezpiecznego psa. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Po tym spotkaniu na pewno żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą. Serdecznie dziękujemy panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami!                                   Dziękujemy również panu T.Sarapacie za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania!

Dodano: 03.10.2013, oddzial: Słoneczka

obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr