Wycieczka do Limanowej

Wycieczka pełni ważną rolę w wychowaniu przedszkolnym. Każdorazowe nawet krótkie wyjście poza teren przedszkola łączy się z oczekiwaniem przez dzieci na spotkanie z czymś, co jest nowe i nieznane. Przedszkole poprzez wycieczki nie tylko realizuje działania dydaktyczne ale również wychowawcze, gdyż wdrażają one do pracy grupowej, wrażliwości estetycznej , kształtują poczucie piękna a dzieci poznają wiele ciekawych miejsc naszego regionu. 15 listopada, dzięki uprzejmości taty Bartka z naszej grupy, który zorganizował przewóz, starszaki  wybrały się na  wycieczkę do  Limanowej. Głównym celem wycieczki było przede wszystkim zapoznanie dzieci z historią własnego miasta i okolic , a także zaszczepienie poczucia tożsamości lokalnej. Dlatego też pierwszym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie Regionalnego Muzeum Ziemi Limanowskiej. W muzeum znajdowało się wiele eksponatów, które bardzo zaciekawiły dzieci. Wystawy stałe, dostępne dla zwiedzających to: „Izba chłopska”- przedstawiająca wyposażenie domostw chłopskich, „Tradycyjne zajęcia mieszkańców Limanowszczyzny” - instrumenty muzyczne, sprzęt pasterski, rolniczy, „Apteka mgr Klementyny Bączkowskiej”- ekspozycja dawnej apteki.  Obejrzenie starych zdjęć pt.: „Historia regionu” umożliwiła naszym przedszkolakom zapoznanie się ze strojami, zwyczajami, przedmiotami ludów zamieszkujących tereny naszego miasta i okolic. Po wizycie w muzeum dzieci potrafiły opisać różnice, pomiędzy odległą historią a teraźniejszością. Kolejnym  punktem programu było oglądanie Limanowskiego Rynku z charakterystycznymi Arkadami oraz wizyta w Centrum Informacji Turystycznej znajdującym się Buzodromie. Dzieci miały okazję porozmawiać z Panią przewodnik na temat wielu ciekawych miejsc, które znajdują się w naszym powiecie i które warto zobaczyć, jak również oglądały wystawę prac malarskich, rzeźby i inne rękodzieła artystyczne wykonane przez regionalnych twórców z naszego powiatu. Dużo radości sprawiło dzieciom wybieranie i samodzielne kupowanie pamiątek w pobliskim sklepie. Oczywiście będąc w Limanowej nie sposób ominąć Bazylikę oraz pomnik Jana Pawła II, którą to postać dzieci od razu rozpoznały jednocześnie udzielając wiele informacji dotyczących osoby papieża. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń, poszerzyła ich wiedzę o dawnej i współczesnej historii miasta, uświadomiła dzieciom, iż warto poznawać historię naszego miasta i otoczenia, bowiem poprzez działania tego typu kształtuje się u nich tożsamość narodowa.

Serdecznie dziękujemy Panu M. Smotrowi oraz Panu T. Malcowi za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu dzieci!

Dodano: 16.11.2013, oddzial: Słoneczka

obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr