Święto drzewa i pieczonego ziemniaka!

Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem. Kto i kiedy odkrył, że bulwy ziemniaków są jadalne, tego dokładnie nie wiemy. Istnieją jednak przesłanki, że ziemniak pochodzi z Ameryki Południowej, a pierwsze wieści o nim dotarły do Europy wraz z odkryciem przez Kolumba Wyspy Hispanioli (1493r.) Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodzony był dzień pieczonego ziemniaka, zwyczajowo łączymy to święto z świętem drzewa. Dzieci z wszystkich grup spotkały się z leśnikami i wspólnie zasadzili drzewa. Pani leśnik przyniosła dla naszych pociech karmnik aby mogły obserwować ptaki. Dzieci otrzymały tez kolorowanki i odblaski-wiewiórki. Po zasadzeniu drzewek odbyły się konkurencje w których główną role odgrywał oczywiście ziemniak. Był rzut ziemniakiem do celu, ziemniaczane kręgle oraz slalom z ziemniakiem na łyżce. Wszystkie przedszkolaki świetnie sobie poradziły! Następnie rozpaliliśmy ogromnego grilla na którym Panie upiekły ziemniaczki oraz smaczne kiełbaski. Wszystkim bardzo smakowało!
Dodano: 18.10.2017, Z zycia przedszkola

obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr obr