godlo
pasja

Nasze oddziały

bip

INFORMACJA DLA RODZICÓW!

Drodzy Rodzice!

Co jakiś czas pojawia się w przedszkolu problem wszawicy. To, niestety, zjawisko powszechne, charakterystyczne dla miejsc, gdzie przebywają dzieci: żłobków, przedszkoli, szkół. Rozpoczynamy zatem akcję informacyjną! Ponieważ zbliża się weekend bardzo prosimy WSZYSTKICH rodziców o sprawdzenie dziecięcych główek pod kątem wszy.

W związku z powyższym prosimy jeszcze raz Rodziców aby przez weekend sprawdzili lub wyczyścili głowy dzieci.
Dyrektor informuje, że zgodnie z zadaniem dbania o higienę w przedszkolu, w poniedziałek tj. 30.10.2017 dokona przeglądu u wszystkich dzieci głów!
W przypadku dalszego stwierdzenia obecności pasożytów u dzieci, którym nadal nie wyczyszczono włosów, dyrektor bedzie zmuszony o poinformowanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o lekceważeniu przez Rodzica problemu.


RODZICE!!! UWAGA! WRACA WSZAWICA!!! Wszawica jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata. Wszawica głowowa to powszechny problem (niestety!), który nie jest wyłącznie oznaką braku higieny. Każdy może nabawić się wszawicy, a szczególnie podatne są dzieci i młodzież, które przebywają w skupiskach (żłobek, przedszkole, szkoła). Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez RODZICÓW lub OPIEKUNÓW i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również uczciwie poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie – zapobieganie nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci. Dziecko powinno zostać w domu do końca kuracji.
Miejsca, w których najczęściej gnieżdżą się wszy, to kark, skronie i za uszami. Aby je zobaczyć, trzeba podnieść włosy ruchem „pod prąd” i pozwolić im bardzo powoli opadać, obserwując jednocześnie bardzo dokładnie skórę głowy dziecka.

Podstawowe wskazania profilaktyczne dla rodziców:
- przeglądanie bardzo dokładne skóry głowy dziecka co najmniej 2 razy w tygodniu,
- związywanie długich włosów lub ich skracanie dla ułatwienia pielęgnacji,
- używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów, codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
- mycie skóry głowy i włosów nie rzadziej niż raz w tygodniu.

W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy. Należy wyprać pościel oraz ubrania w temperaturze min 60 stopni oraz z dodatkiem środka dostępnego w aptece. Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami , częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki) utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów. Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka (2 razy w tygodniu) z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej strony pozwala szybko zauważyć zakażenie. Szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 czy 10), w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest trudne, stąd poleca się ich ściąganie lub obcięcie włosów. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciwko wszom i moczyć w wodzie około godzinę.
Dodano: 27.10.2017, Z zycia przedszkola

Galeria zdjęć

obr
kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone | 2005-2018
© Miejskie Przedzkole nr 2 w Limanowej | Logowanie
up