Innowacja pedagogiczna „Lubię siebie”

W naszym przedszkolu realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „Lubię siebie”.
Głównym jej celem jest budowanie pozytywnej samooceny dzieci.
Zajęcia prowadzone są przez  pedagoga, terapeutę pedagogicznego mgr Lucynę Klag i psychologa mgr Elżbietę Orzeł-Pociechę.
Emocjonalność jest uznawana za wrodzoną zdolność człowieka, która powinna być kształtowana przez całe życie, już od najmłodszych lat. Dziecięce emocje są wyrażane gwałtownie i spontanicznie, ponieważ dzieci nie opanowały jeszcze umiejętności panowania nad nimi. Wiedząc jak  ważne jest, aby dawać odpowiedni przykład i uczyć dzieci nazywania i wyrażania emocji, autorki innowacji wyszły naprzeciw tej potrzebie organizując zajęcia kształtujące te umiejętności. Właściwa edukacja doprowadzi do ukształtowania inteligencji emocjonalnej, która będzie odgrywać istotną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka oraz przyczyni się do późniejszych sukcesów.  Tworzenie pozytywnej samooceny, samoakceptacji jest bardzo ważnym elementem kształtowania się silnej osobowości.
Zajęcia, prowadzone przez psychologa i pedagoga mają na celu  budowanie pozytywnej samooceny, umożliwiają dzieciom doświadczanie tego, że są wyjątkowe, lubiane przez innych, że mają wiele mocnych stron i talentów. Uczymy też tego, że „inny” znaczy „wyjątkowy”, a nie „gorszy”. W czasie zajęć rozmawiamy także o tym, co czujemy, co w sobie lubimy, w czym jesteśmy dobrzy. Na ostatnim spotkaniu zastanawialiśmy się, co potrafią nasze ręce, nogi, głowy itp. Dzieci dostały też zadanie domowe – każdego dnia mają się zastanowić, co im się dzisiaj udało i  z chęcią/zapałem  o tym powiedzieć (np. „dzisiaj udało mi się pięknie zaśpiewać piosenkę – dobra robota!”  „Dzisiaj nie pokłóciłam się z bratem/siostrą – świetnie!, „Nauczyłam się szybko wierszyka”).
W obecnej sytuacji dzieci szczególnie potrzebują wiary w to, że sobie poradzą, dlatego proponujemy, by kontynuowały zabawę w szukanie mocnych stron. Być może cała rodzina dołączy do przedszkolaka i wspólnie poszuka  dobra w codziennym życiu/ swoich  mocnych stron? Zachęcamy do wykonywania wspólnych ćwiczeń i zabaw w domu, które co 2 tygodnie będą zamieszczane dla chętnych dzieci i ich rodziców na stronie internetowej Przedszkola.

Zachęcamy do udziału w grze. Zawarte w niej polecenia są okazją do wzmocnienia relacji rodzinnych ale także pracy nad  poczuciem własnej wartości dziecka. Gra dostępna on-line:

obr obr obr obr